Co to jest ząbkowanie?
Ząbkowanie – proces wyrzynania się zębów mlecznych u dzieci.
Okres ząbkowania jest bardzo bolesny dla dziecka. Przyczyniają się do tego rozpulchnione dziąsła, stan zapalny, kłopoty ze snem czy gorączka.
Fazy ząbkowania
- przederupcyjna: kształtowanie się korony zębowej niewidocznego zęba,
- przedfunkcyjna: od pojawienia się zęba do połączenia z zębem drugiej szczęki, wytworzenie korzenia i kieszonki zębowej,
- funkcyjna: ukończenie kształtowania korzenia i kieszonki dziąsłowej.
Zęby mleczne zaczynają wyrzynanie ok. 6 miesiąca życia dziecka. Do 9 miesiąca wyrasta 8 siekaczy, między 14 – 20 pierwsze zęby trzonowe, a w okresie 24-30 miesięcy życia drugie zęby trzonowe. Zwykle pierwsze wyrastają zęby dolne, a później odpowiednie zęby górne.
Ząbkowanie łączy się z następującymi objawami: rozpulchnieniem dziąseł, obfitym ślinieniem, nierzadko stanem podgorączkowym. Zdarzają się biegunki, zaparcia, wymioty lub wysypka na skórze. Zachodzą zmiany w zachowaniu: zaburzenia snu, niepokój i podrażnienie, osłabienie apetytu. Dziecko wkłada do ust różne przedmioty w zasięgu rąk, co wiąże się z ryzykiem wystąpienia stanu zapalnego jamy ustnej.
Jak ulżyć dziecku w ząbkowaniu
Malcowi można ulżyć na kilka sposobów, między innymi podsuwając dziecku gryzaczek wypełniony wodą, uprzednio schłodzony w lodówce.
Ulgę rozpulchnionym dziąsłom przyniesie również masowanie ich zmoczoną w zimnej wodzie tetrową pieluszką bądź przemywanie ich naparem z koszyczków rumianku. Pozytywne efekty przynosi również stosowanie żeli przeciwbólowych oraz uspokajającego smoczka, z miękkimi wypustkami masującymi dziąsła. W okresie ząbkowania istotne jest zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa i otaczanie jo czułością. Ciepło mamy, wyciszy dziecko i je uspokoi.