...

Zapraszamy

od poniedziałku do piątku od 10:00 do 20:00

Lokalizacja i Adres

ul. Dolnobrzeska 46c/2/LU, 54-072 Wrocław

Nasza Infolinia & Rejestracja

Tel: 71 361 90 36 / SMS: 570 444 477

Ortodoncja

Czym jest ortodoncja?

Ortodoncja to specjalność stomatologiczna koncentrująca się na prewencji i terapii wad zgryzu. W dzisiejszych czasach, głównym celem terapii ortodontycznej jest nie tylko poprawa estetyki zębów i wyglądu twarzy, ale także usprawnienie funkcji żucia, połykania i artykulacji niektórych dźwięków.

Nieprawidłowe ustawienie zębów może wynikać z:

  • Uwarunkowań genetycznych.
  • Czynników nabytych, do których przyczyniają się szkodliwe nawyki, takie jak długotrwałe ssanie smoczka, ssanie palca, oddychanie przez usta, czy niewłaściwa pozycja głowy w okresie niemowlęcym.
  • Mieszanki uwarunkowań genetycznych i środowiskowych.

Do terapii ortodontycznej stosuje się zarówno aparaty ruchome, jak i stałe.

Cennik

Nasza oferta
PROCEDURY I ZABIEGI CENA
Konsultacja specjalistyczna 200zł
Plan leczenia 200zł
Wizyta kontrolna (aparat ruchomy) 200-250zł
Wizyta kontrolna (aparat stały) 250-350zł
Aparat stały | metalowy (jeden łuk) | estetyczny (jeden łuk) 2800zł | 3200zł
Aparat ruchomy 1200zł
Aparat podniebienny TPA 600zł
Płyta podniebienna (nagryzowa) 600zł
Wyciski diagnostyczne 300zł

Najczęściej zadawane pytania

Aby osiągnąć najlepsze wyniki podczas terapii ortodontycznej, powinieneś:

  • Stosować się do planu regularnych wizyt kontrolnych – pomijanie tych spotkań może wydłużyć czas leczenia.
  • Pilnować higieny jamy ustnej – zęby powinny być myte po każdym posiłku.
  • Ścisłe przestrzeganie instrukcji lekarza.
  • Wykonywanie zaleconych ćwiczeń.
  • W przypadku uszkodzenia aparatu, natychmiastowy kontakt z lekarzem prowadzącym.
  • Przestrzeganie zalecanej diety.

Czas leczenia zależy od nasilenia wady zgryzu oraz od wyboru metody leczenia. Średnio proces leczenia trwa około 2 lata.

Leczenie ortodontyczne nie ma ściśle określonych ograniczeń wiekowych. Pierwsza konsultacja ortodontyczna związana z oceną zgryzu powinna mieć miejsce około 6-7 roku życia dziecka, kiedy pojawiają się pierwsze stałe zęby trzonowe oraz siekacze górne i dolne. Metoda terapii jest dostosowana do wieku pacjenta oraz rodzaju wady zgryzu, ponieważ różne opcje leczenia są dostępne w zależności od tego, czy pacjent jest w fazie wzrostu, czy też jest osobą dorosłą.

Aparaty ruchome dają pacjentowi możliwość samodzielnego usuwania ich z jamy ustnej. Zwykle stosuje się je w terapii wad zgryzu u dzieci i młodzieży. Są one produkowane w laboratorium protetycznym na podstawie gipsowych modeli, które tworzy się z wcześniej pobranych wycisków. Każdy aparat jest projektowany indywidualnie, dostosowany do konkretnego typu wady zgryzu. Składa się z płyty z akrylu, która jest połączona z metalowymi komponentami – mogą to być klamry, łuki czy śruby. Aparaty ruchome mogą także służyć jako element retencji po terapii za pomocą aparatów stałych, z zamiarem utrzymania efektów uzyskanych w trakcie leczenia

Aparaty stałe, które zwykle wykorzystywane są w przypadku nastolatków i dorosłych, są solidnie przymocowane do zębów przy użyciu specjalnych pierścieni i zamków. Współczesna stomatologia oferuje różnorodne typy takich aparatów, wśród których najbardziej popularne są modele metalowe oraz ceramiczne, nazywane również estetycznymi.

Proces leczenia ortodontycznego rozpoczyna się od konsultacji diagnostycznej, podczas której lekarz ustala potrzeby pacjenta, przeprowadza badania i planuje dalsze leczenie. Samo leczenie ortodontyczne podzielone jest na dwie fazy: aktywną, kiedy to następuje właściwe ustawienie zębów, oraz retencyjną, służącą utrzymaniu zębów w nowej pozycji. Wizyty kontrolne, na których aparat jest regulowany, odbywają się co 4-8 tygodni. Po założeniu aparatu pacjent może odczuwać dyskomfort czy ból, który zazwyczaj zanika po kilku dniach.

Z naszego bloga

Budowa zębów - Model anatomiczny trzymany przez dentystę w celach edukacyjnych
Stomatologia zachowawcza

Wszystko, co musisz wiedzieć o budowie zęba!

Zębina, leżąca pod szkliwem, chroni wrażliwą miazgę. W korzeniu zęba przebiegają kanały z naczyniami i nerwami, łącząc ząb z organizmem. W naszym artykule poznasz dokładnie budowę zęba!
Próchnica Zębów - Dentystka w niebieskich rękawiczkach trzymająca narzędzia stomatologiczne, gotowa do leczenia próchnicy zębów
Stomatologia zachowawcza

Dlaczego powstaje próchnica i jaki jest jej przebieg?

Jak bakterie prowadzą do próchnicy i co oznacza biała plamka na zębie? Dowiedz się więcej o objawach i leczeniu próchnicy w naszym tekście.
Jak długo trwa leczenie implantologiczne? Dentysta dobierający odcień korony implantologicznej pacjentowi, co jest częścią procesu leczenia.
Implantologia

Jak długo trwa leczenie implantologiczne?

Leczenie implantologiczne to skuteczna metoda na uzupełnienie braków w uzębieniu, ale ile czasu potrzeba, by osiągnąć efekt? Nasz artykuł odpowiada na to pytanie i przedstawia cały proces krok po kroku.
Uzyskaj szybkA pomoc

Skontaktuj się z nami.

Badanie stanu zdrowia

Pomagamy pacjentom zidentyfikować przyczyny ich bólu zęba oraz uzyskać wskazówki dotyczące postępowania w zależności od rodzaju bólu.

Pierwsza wizyta

Jak przygotować się do pierwszej wizyty w naszym centrum?

Dni wolne od pracy

Sprawdź w jakich dniach jesteśmy niedostępni.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli chcesz uzyskać informacji o regułach przetwarzania Twoich danych zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności.