...

Zapraszamy

od poniedziałku do piątku od 10:00 do 20:00

Lokalizacja i Adres

ul. Dolnobrzeska 46c/2/LU, 54-072 Wrocław

Nasza Infolinia & Rejestracja

Tel: 71 361 90 36 / SMS: 570 444 477

Profilaktyka

Co to jest Profilaktyka w stomatologii?

Profilaktyka stomatologiczna ma na celu zapobieganie powstawania chorób zębów i przyzębia (tkanek otaczających zęby). 

Zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej jest kluczem do utrzymania zdrowych zębów i przyzębia. Prawidłowa higiena to najważniejszy oręż w Twoim ręku nie tylko w aspekcie profilaktyki próchnicy i zapaleń przyzębia, to jest również nieodzowny element skutecznego leczenia.

Wszyscy doskonale wiedzą, że lepiej zapobiegać chorobom zębów niż je leczyć. Stosowanie odpowiednich metod profilaktycznych przynosi świetne rezultaty. Regularne wizyty kontrolne w naszej klinice umożliwiają wczesne wykrycie wszelkich nieprawidłowości w jamie ustnej.

Cennik

Nasza oferta
PROCEDURY I ZABIEGI CENA
Przegląd, badanie kontrolne 100zł
Fluoryzacja 100zł
Usunięcie kamienia i osadu + piaskowanie 200-350zł
Pełna higienizacja od 250zł
Lakowanie i profilaktyka bruzd | zwykłe (lak) | poszerzone (kompozyt flow) 100zł | 150zł

Najczęściej zadawane pytania

Kontrole w gabinecie powinny odbywać się co najmniej 2 razy do roku. Lekarz oceni czy wszystkie zabiegi higieniczne wykonujemy prawidłowo. Jeżeli jest taka konieczność, ustali indywidualną technikę dbania  o nasze zęby oraz pomoże uporać się z ewentualnymi zaniedbaniami wykonując scaling z fluoryzacją. Lepiej zapobiegać chorobom niż leczyć jej skutki.

Wyzwaniem dla higieny jamy ustnej są uzupełnienia protetyczne takie jak mosty, implanty lub aparaty ortodontyczne. Stanowią one dodatkowe utrudnienie dla oczyszczania, stanowią miejsca retencji resztek pokarmowych i płytki bakteryjnej. Wymagają specjalnych elementów czyszczących typu szczoteczka jednopęczkowa i nitka do mostu (typu Superfloss) lub irygator.
Elementy te z większą łatwością docierają w te trudne zakamarki. Irygator pełni rolę pomocniczą, gdyż ciśnienie pod jakim płyn wypływa, nie ma możliwości usunięcia płytki bakteryjnej, a jedynie resztek pożywienia.

Szkliwo to najtwardszy składnik zęba, pokrywający zębinę w obrębie korony zęba. W celu uzyskania pełnej ochrony przed próchnicą szkliwo zęba musi posiadać wystarczającą wytrzymałość na gwałtowne spadki ph. Gwarantuje to m. in. optymalna zawartość fluoru. Jony fluoru, wbudowując się w zewnętrzną warstwę szkliwa, wpływają na proces jego odbudowy. Fluor hamuje także przemiany metaboliczne drobnoustrojów.

Kształt zęba jest sprawą indywidualną i bardzo zróżnicowaną. Często się zdarza, że na powierzchniach stycznych napotykamy wklęsłości, do których nie ma możliwości dotrzeć nitką. Do takich sytuacji stworzone zostały szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych. Szczoteczka do przestrzeni międzyzębowych zawsze musi zostać dobrana indywidualnie przez lekarza, gdyż jej rozmiar warunkuje prawidłowe czyszczenie – zbyt mała nie będzie kontaktować się ze ścianą zęba, a przez to jej oczyszczać; zbyt duża będzie powodowała dyskomfort i może urażać przyzębie. Wprowadzamy ją tuż przy dziąśle i w kontakcie ze ścianą zęba szorujemy ruchem poziomym.

Nawet jeśli odpowiednio dbamy o higienę jamy ustnej, na zębach pojawiają się przebarwienia spowodowane głównie czynnikami zewnętrznymi. Jednym z nich są substancje znajdujące się, np. w kawie, herbacie, winie czy sokach z owoców, które łączą się z powierzchnią szkliwa. Powstałe w ten sposób przebarwienia zbliżone są do koloru spożywanych napojów.

W gabinecie stomatologicznym istnieje kilka metod usuwania takich przebarwień. Jednym z popularnych zabiegów jest profesjonalne czyszczenie zębów, znane również jako scaling. Podczas tego procesu używa się specjalistycznych narzędzi, takich jak ultradźwiękowy skaler, aby usunąć osad, płytkę bakteryjną oraz przebarwienia z powierzchni zębów.

Główną przyczyną nieprzyjemnego zapachu z jamy ustnej są produkty przemiany bakterii.
Język również może być rezerwuarem płytki bakteryjnej, co może przyczynić się do nieświeżego oddechu. Wskazane jest czyszczenie go ruchem od tyłu do przodu. W oczyszczania języka sprawdzają się specjalne skrobaczki.

W przypadku języka sytuacja jest trochę lepsza niż w przypadku zębów. Język ma zdolność samooczyszczania (choć wolnego), ponieważ nabłonek, który go pokrywa, złuszcza się. Ponadto bakterie, które go pokrywają, nie powodują bardzo poważnych chorób jak próchnica czy parodontoza, jak to jest w przypadku zębów.

Szczoteczka nie pozwala dokładnie oczyścić dwóch z pięciu powierzchni zęba – tych gdzie ząb dotyka o sąsiedni ząb. Tymczasem tam również zbiera się płytka bakteryjna. Niezbędne jest nitkowanie. Napiętą nitkę wprowadzamy pod dziąsło ruchem zygzakowatym (chodzi o to, by przy wprowadzaniu ruchem pionowym z nadmierną siłą nie przeciąć dziąsła). Gdy nitka pokona punkt styczny luźno wprowadzamy ją pod dziąsło do momentu, kiedy wyczujemy opór. Następnie opinamy zęb nicią i w stałym kontakcie z powierzchnią zęba ruchem pionowym odrywamy wszystko, co nitka napotka na swojej drodze. W każdą przestrzeń wchodzimy 2 razy – pracując oddzielnie na każdej z dwóch sąsiadujących powierzchni. Podsumowując: wprowadzamy nitkę delikatnie ruchem posuwistym, a wyprowadzamy mocno kontaktując z zębem, ruchem pionowym. Nitka pełni podobną rolę do wycieraczki w samochodzie – ma odebrać wszystko co, nie jest zdrową powierzchnią zęba. Jeżeli podczas czyszczenia nitka strzępi się, przerywa lub są problemy z jej wyciągnięciem, trzeba niezwłocznie zgłosić się do lekarza stomatologa. Przyczyną może być np. niedokładny brzeg wypełnienia, kamień w miejscu niewidocznym lub tworzący się ubytek.

Krwawienie dziąseł jest zawsze objawem stanu zapalnego. Bardzo często przy pierwszym użyciu nitki bądź szczoteczki do przestrzeni, dziąsła krwawią. Jest to prawidłowy objaw. Z czasem gdy, na stałe znikną z powierzchni zęba toksyczne bakterie, krwawienie ustanie. Dlatego też krwawiące dziąsła nie mogą być powodem do zaprzestania czyszczenia. Ważne jest, aby zabiegi higieniczne nie bolały. Jeżeli przy czyszczeniu lub nitkowaniu czujemy ból lub dyskomfort, zasięgnijmy porady lekarza. Jeżeli krwawienie nie ustępuje przez 2 tygodnie wizyta u lekarza również jest niezbędna.

Z naszego bloga

Jak zapobiegać próchnicy? "Miniaturka przedstawiająca ludziki czyszczące wielki model zęba z szczoteczką.
Profilaktyka

Jak zapobiegać powstawaniu próchnicy?

Chcesz mieć piękny uśmiech i zdrowe zęby? Musisz zacząć dbać o swoją jamę ustną i zapobiegać próchnicy. Zobacz nasze proste porady i ciesz się zdrowiem przez całe życie.
Mycie zębów - Jak prawidłowo myć zęby - demonstracja techniki szczotkowania zębów na modelu dentystycznym
Profilaktyka

Mycie zębów – Jak prawidłowo myć zęby? Jakich błędów unikać?

Pomyślałeś, że robisz to źle? Sprawdź jak wyeliminować błędy podczas szczotkowania zębów i osiągnij idealny uśmiech!
Uzyskaj szybkA pomoc

Skontaktuj się z nami.

Badanie stanu zdrowia

Pomagamy pacjentom zidentyfikować przyczyny ich bólu zęba oraz uzyskać wskazówki dotyczące postępowania w zależności od rodzaju bólu.

Pierwsza wizyta

Jak przygotować się do pierwszej wizyty w naszym centrum?

Dni wolne od pracy

Sprawdź w jakich dniach jesteśmy niedostępni.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli chcesz uzyskać informacji o regułach przetwarzania Twoich danych zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności.