Leczenie kanałowe – ratunek dla Twojego zęba
Leczenie kanałowe to jedna z najczęściej wykonywanych procedur stomatologicznych, której celem jest ratowanie zębów z uszkodzoną miazgą. Miazga to tkanka miękka, znajdująca się w środku zęba, składająca się z nerwów, naczyń krwionośnych i limfatycznych. Uszkodzenie miazgi może wynikać z próchnicy, urazu, nadwrażliwości zęba, a nawet niewłaściwego leczenia stomatologicznego. Leczenie kanałowe polega na usunięciu uszkodzonej miazgi, dezynfekcji i wypełnieniu kanałów zębowych, aby zapobiec dalszemu rozwojowi bakterii i uniknąć infekcji. Dzięki leczeniu kanałowemu można uratować ząb przed usunięciem, co pozwala na zachowanie naturalnego uzębienia i uniknięcie powikłań zdrowotnych.
Przebieg leczenia kanałowego
W zależności od rozpoznania lekarz wybiera odpowiednią metodę leczenia kanałowego. Jednak w dużym uproszczeniu, dla ogólnego zrozumienia aspektu leczenia kanałowego, przebieg leczenia wygląda następująco:
- Otwarcie komory zęba i usunięcie martwej lub żywej miazgi (żywą usuwa się w znieczuleniu miejscowym).
- Opracowanie kanału lub kanałów korzeniowych przy użyciu narzędzi kanałowych z obfitym płukaniem kanałów. W trakcie opracowywania kanałów korzeniowych następuje całkowite usunięcie miazgi kanałowej z kanału korzeniowego oraz toksyn bakteryjnych z kanalików zębinowych, dzięki czemu poszerzony kanał staje się odpowiednio przygotowany do wypełnienia. Do przepłukiwania kanałów stosowany jest m.in. podchloryn sodu.
- Osuszenie kanałów
- Wypełnienie kanałów – Czynność ta ma na celu szczelne zamknięcie światła kanału na całej długości do otworu fizjologicznego, aby uniemożliwić przenikanie bakterii z jamy zęba do tkanek okołowierzchołkowych. Wypełnianie kanałów korzeniowych wymaga zastosowania różnych materiałów i technik. Materiały wypełniające możemy podzielić na stosowane czasowo i stosowane na stałe do ostatecznego wypełnienia.
- Wypełnienie zęba – Najczęściej prawidłowo przeleczony ząb kanałowo wypełnia się materiałami kosmetycznymi, do których należą materiały kompozytowe, kompomerowe i nowe materiały ormocerowe. Wydaje się, iż przebieg leczenia jest prosty i szybki. Nic bardziej mylnego. Prawidłowe leczenie kanałowe wymaga czasu i cierpliwości lekarza i rzadko odbywa się na jednej wizycie. Choć oczywiście, czasami, istnieje możliwość całkowitego leczenia kanałowego na jednej wizycie łącznie z ostatecznym wypełnieniem zęba. Prawidłowe wypełnienie kanału za pomocą jednej z wybranych metod wypełniania wymaga jednak od operatora dużej sprawności i pewnego doświadczenia.
- Odbudowa korony – Prawidłowo przeleczony endodontycznie ząb z dokładnie wypełnionymi kanałami daje możliwość zachowania zęba i jego odbudowy w zależności od potrzeb pacjenta. Możemy odbudować koronę zęba z materiałów złożonych lub, jeśli korona jest zniszczona, wykonać wkład koronowo-korzeniowy, a na nim koronę protetyczną.