Implanty zębowe
Implanty dentystyczne są to śruby wykonane z tytanu lub stopu tytanu, który łączy się trwale z kością. Implanty zębowe umieszcza się w kości szczęki lub żuchwy, w miejscu wcześniej utraconych zębów. Po ich zrośnięciu się z kością, imitują one sztuczny korzeń zęba, do którego dołączane są elementy protetyczne stanowiące zamiennik utraconego zęba. Elementy protetyczne – korona porcelanowa jest indywidualnie dobierana do pacjenta tak, aby jej kształt, wielkość i kolor harmonizował z pozostałym uzębieniem pacjenta, dzięki czemu często nawet wprawnym, fachowym okiem trudno jest odróżnić odbudowę na implantach od naturalnego zęba.
Jak zbudowany jest implant zębowy?
Przebieg zabiegu wszczepienia implantu
Etap chirurgiczny
Wszczepienie odpowiedniej śruby w kość, zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu, integracja implantu trwa od 2-6 m-cy.
Etap protetyczny
Przygotowanie laboratoryjne odbudowy brakujących zębów na podstawie pobranych bardzo precyzyjnych wycisków.
Proces i odczucia podczas zabiegu
Zabieg wprowadzenia implantów wykonuje się w standardowym znieczuleniu miejscowym. Jest całkowicie bezbolesny, ponieważ cala technika polega na bardzo delikatnym, powolnym nawiercaniu kości, tak, aby nie doprowadzić do jej przegrzania. Jest to gwarantem wykonania całego leczenia bezboleśnie i delikatnie. Czas zabiegu jest zależny od ilości zaplanowanych implantacji i ewentualnych zabiegów towarzyszących (tj. sinus-lift czy sterowana regeneracja kości) i trwa od 30 min do 2 godzin. Po zabiegu zwykle również nie ma żadnych dolegliwości bólowych, natomiast okresowi pooperacyjnemu towarzyszy niewielkie obrzmienie tkanek miękkich. Przez kilka dni po zabiegu pacjenci profilaktycznie przyjmują antybiotyk.
Jaki jest czas leczenia implantologicznego?
Implanty odsłania się po upływie ok. 6 tygodni od zabiegu wprowadzenia. Przykręca się wtedy śrubę gojącą dziąsło na około 1-2 tyg. Następnie robi się wyciski i przygotowuje korony zębowe w zależności od rodzaju pracy. Są to korony przykręcane, które można w każdej chwili zdjąć i dokonać ewentualnych korekt. Czas oczekiwania na ostateczną pracę protetyczną wynosi 1-2 tygodnie. Okres ten wydłuża się, jeśli implantacji towarzyszą inne zabiegi stomatologiczne np. Sinuslift. Oczywiście przez ten okres pacjent nie pozostaje bezzębny, może użytkować okresowo miniprotezki.
Kto może mieć implanty?
Mało przeciwwskazań do wykonania implantów
Jest bardzo mało przeciwwskazań do wykonania implantów, dzięki czemu prawie każdy kto do nas przychodzi i jest ogólnie zdrowy, może mieć przeprowadzony ten typ leczenia.
Doświadczenia kliniczne z implantami
Po ponad 20 latach doświadczeń klinicznych z tytanowymi implantami śródkostnymi leczenie tego typu nie jest już eksperymentem lecz pewną metodą.
Korzyści z wszczepienia implantów
Nowa jakość życia z implantami
Nowoczesne implanty to wiele korzyści dla Pacjenta: n o w a j a k o ś ć ż y c i a !
- Możecie Państwo rozmawiać i śmiać się bez skrępowania – nie ma możliwości rozróżnienia naturalnych zębów i zębów zbudowanych na wszczepach!
- Wasze nowe zęby są mocno zakorzenione i wydają się być waszymi, własnymi, naturalnymi zębami, ponadto zęby przyległe- zdrowe nie wymagają szlifowania!
- Możecie Państwo bez żadnego problemu jeść co tylko zechcecie, bez żadnych ograniczeń!
- Zachowujecie pełną estetykę i wspaniały wygląd przez długie lata!
- Możecie Państwo uniknąć szpecących klamer na zębach psujących uśmiech!
Sztuczne zęby osadzone na implantach mogą być tak samo estetyczne jak naturalne
Kilkuwizytowy system leczenia, skrupulatne badania wstępne oraz misterna technika chirurgiczna i protetyczna powodują, że efekt pracy do złudzenia przypomina naturalne zęby. Dziąsło i lśniąca ceramiczna powierzchnia korony całkowicie zakrywają metalowe części implantu. Odcień, przeźroczystość i błyszcząca glazura korony protetycznej są indywidualnie dopasowywane do pacjenta harmonizując z sąsiednimi zębami. Badania kliniczne wskazują na utrzymanie implantów w okresie ponad 25-letnim.
Ograniczenia w leczeniu implantologicznym
Wyzwania w zabiegach odtwórczych
W warunkach klinicznych najtrudniejszy jest duży zanik podłoża kostnego, daleko posunięta periodontoza lub cienkie wyrostki zębowe. W takich przypadkach stosuje się zabiegi odtwórcze dla kości (sinuslift, sterowana regeneracja kości) dodając preparaty kościo-zastępcze lub kościotwórcze pozwalające na powiększenie pola operacyjnego i umożliwienie bezpiecznego założenia implantów.
Nie zawsze leczenie implantologiczne kończy się sukcesem
Istnieje niewielki odsetek przypadków, kiedy implant nie integruje się z kością bez ewidentnych przyczyn. Ryzyko w dużej mierze uzależnione jest od okolicy, w której dokonuje się implantacji. Praktycznie rzecz biorąc średnio 98 % zabiegów kończy się sukcesem. Na szczęście niepowodzenie nie przekreśla jeszcze ostatecznego wyniku leczenia. Bardzo często w takiej sytuacji po odczekaniu pewnego czasu ponownie wykonuje się zabieg zwykle osiągając zamierzony cel.