Główną przyczyną problemów stomatologicznych jest płytka bakteryjna
Powierzchnia zęba to idealne miejsce do rozwoju płytki bakteryjnej. Jest to warstwa ogromnej ilości różnych bakterii, które wykazują tendencję do stałego odkładania się. Bakterie te odpowiedzialne są za choroby takie jak próchnica oraz paradontoza. Zęby nie mają zdolności samooczyszczania, dlatego potrzebna jest im w tym nasza codzienna pomoc. Nie wystarczy zastosowanie płynu antybakteryjnego lub dobrej (reklamowanej) pasty do zębów. Płytka bakteryjna nie da się wypłukać ani wymydlić ze skóry jak kurz. Można ją porównać do osadu, który powstaje na kamieniu w wodzie. Daje się go usunąć jedynie mechanicznie. Najważniejsze jest więc szczotkowanie i nitkowanie zębów. Z płytką bakteryjną rozprawiamy się bez użycia dużej siły, a ponieważ zęby mają nieregularny kształt, w ich czyszczeniu najważniejsza jest odpowiednia technika.
Zapobieganie
Aby skutecznie zapobiegać rozwojowi próchnicy musimy z jednej strony zadbać o wzmocnienie struktury twardych tkanek zęba, co zapewnia:
- odpowiednio zbilansowana dieta (bogata w witaminy i minerały) kobiet ciężarnych i dzieci od urodzenia do momentu zakończenia rozwoju zębów,
- profilaktyka fluorkowa: lakierowanie zębów, stosowanie past do zębów i płynów do płukania ust z zawartością związków fluoru, krople i tabletki z fluorem – decyzję o włączeniu ich do diety dziecka zawsze powinien podjąć stomatolog!
- lakowanie bruzd zębowych – pokrywanie bruzd i zagłębień w zębach specjalnym materiałem.
Z drugiej strony, jako że bezpośrednią przyczyną próchnicy jest płytka nazębna, główną metodą walki z próchnicą jest skuteczne i systematyczne usuwanie płytki nazębnej.
Oral-B Polska
Jak zapobiegać próchnicy?