Co to jest profilaktyka?
Wszystkie czynności i metody mające na celu zapobieganie powstawaniu chorób zębów.
Profilaktyka próchnicy
Naszym pacjentom oferujemy zabiegi profilaktyczne takie jak lakowanie bruzd i szczelin, które polega na zabezpieczeniu specjalnymi żywicami miejsc podatnych na próchnicę. Przeprowadzamy również lakierowanie zębów preparatami na bazie fluoru. Zabieg ten wzmacnia szkliwo zębów, czyniąc je mniej podatnym na próchnicę.
Należy pamiętać, że słaby stopień mineralizacji zębów mlecznych oraz świeżo wyrzniętych zębów stałych, powoduje, iż proces próchnicowy przebiega w nich znacznie szybciej niż w zębach z zakończonym już rozwojem. Dlatego, istotne są wizyty kontrolne przeprowadzane co 3 miesiące. Jeżeli skutecznie zadba się o zęby dzieci, zaoszczędzi się im w przyszłości wielu niemiłych doznań i ustrzeże się je przed skomplikowanym, długotrwałym i kosztownym leczeniem w życiu dorosłym.
Profilaktyka wad zgryzu
Niezmiernie ważną metodą zapobiegającą powstawaniu wad zgryzu jest leczenie zębów mlecznych i niedopuszczenie do przedwczesnej ich utraty. Jeśli jednak nasz młody pacjent straci ząb, stosujemy utrzymywacze przestrzeni, które zapobiegają niechcianym przemieszczeniom się zębów, a w konsekwencji powstawaniu wad zgryzu.
Wady zgryzu
Zaburzenia zgryzu
Można podzielić na dotylne lub doprzednie w stosunku do płaszczyzny czołowej (tyłozgryzy, przodozgryzy), pionowe w stosunku do płaszczyzny poziomej (zgryz otwarty, głęboki, nadgryz) i poprzeczne w stosunku do płaszczyzny strzałkowej (zwężenie szczęk, zgryz krzyżowy, przewieszony, bocznie przemieszczenie żuchwy.
Nieprawidłowy zgryz
Może powstać z przyczyn pochodzenia wewnętrznego (np. dziedziczność, krzywica, choroby zakaźne). Może też być pochodzenia zewnętrznego i powstać przed urodzeniem, w czasie porodu i po urodzeniu.
Parafunkcje
Parafunkcje są nawykami czynnościowymi, prowadzącymi do nieprawidłowego kształtowania wałów dziąsłowych i łuków zębowych, do wad zgryzu, zaburzeń tkanek przyzębia, nadmiernego starcia zębów.
Postacie parafunkcji to:
- zaciskanie zębów,
- przygryzanie warg,
- policzków, dziąsła i języka,
- ssania palców, języka,
- obgryzania paznokci.
Zapobieganie
Powinno dotyczyć dzieci w wieku niemowlęcym, przedszkolnym i szkolnym. Chodzi o sposób ułożenia dzieci w czasie snu, karmienia. Należy także zwrócić uwagę na prawidłowe połykanie, gryzienie twardych pokarmów, na jakość i ilość pożywienia, oddychanie przez nos. W profilaktyce ortodontycznej dużą rolę odgrywa prawidłowość zabiegów higienicznych, wczesne leczenie próchnicy i jej zapobieganie. dotyczy to także wszelkiego rodzaju aparatów ortodontycznych, które kilka razy dziennie powinny być czyszczone.
Zapalenia błony śluzowej
Błona śluzowa jamy ustnej jest stale narażona na działanie różnego rodzaju bodźców drażniących. Mogą to być urazy mechaniczne w czasie żucia, fizyczne, cieplne lub chemiczne, związane ze spożywaniem potraw. Te wszystkie czynniki powodują powstawanie stanów zapalnych, nadżerek, owrzodzeń, zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Zmianom na błonie śluzowej jamy ustnej towarzyszą następujące objawy: pieczenie samoistne lub pod wpływem bodźców, najczęściej przy spożywaniu ostrych i kwaśnych pokarmów, ból, świąd, zaburzenia w wydzielaniu śliny.
Pierwsza pomoc
Może polegać na płukaniu jamy ustnej naparami szałwii, rumianku, siemienia lnianego. Jeżeli w ciągu 2-3 dni dolegliwości błony śluzowej nie ustąpią, należy zwrócić się do lekarza stomatologa.