...

Zapraszamy

od poniedziałku do piątku od 10:00 do 20:00

Lokalizacja i Adres

ul. Dolnobrzeska 46c/2/LU, 54-072 Wrocław

Nasza Infolinia & Rejestracja

Tel: 71 361 90 36 / SMS: 570 444 477

Jak zapobiec próchnicy - mały chłopiec uczący się szczotkować zęby

Jak zapobiegać próchnicy, chorobom błony śluzowej i wadom zgryzu u dzieci?

Co to jest profilaktyka?

Wszystkie czynności i metody mające na celu zapobieganie powstawaniu chorób zębów.

Profilaktyka próchnicy

Naszym pacjentom oferujemy zabiegi profilaktyczne takie jak lakowanie bruzd i szczelin, które polega na zabezpieczeniu specjalnymi żywicami miejsc podatnych na próchnicę. Przeprowadzamy również lakierowanie zębów preparatami na bazie fluoru. Zabieg ten wzmacnia szkliwo zębów, czyniąc je mniej podatnym na próchnicę.

Należy pamiętać, że słaby stopień mineralizacji zębów mlecznych oraz świeżo wyrzniętych zębów stałych, powoduje, iż proces próchnicowy przebiega w nich znacznie szybciej niż w zębach z zakończonym już rozwojem. Dlatego, istotne są wizyty kontrolne przeprowadzane co 3 miesiące. Jeżeli skutecznie zadba się o zęby dzieci, zaoszczędzi się im w przyszłości wielu niemiłych doznań i ustrzeże się je przed skomplikowanym, długotrwałym i kosztownym leczeniem w życiu dorosłym.

Profilaktyka wad zgryzu

Niezmiernie ważną metodą zapobiegającą powstawaniu wad zgryzu jest leczenie zębów mlecznych i niedopuszczenie do przedwczesnej ich utraty. Jeśli jednak nasz młody pacjent straci ząb, stosujemy utrzymywacze przestrzeni, które zapobiegają niechcianym przemieszczeniom się zębów, a w konsekwencji powstawaniu wad zgryzu.

Wady zgryzu

Zaburzenia zgryzu

Można podzielić na dotylne lub doprzednie w stosunku do płaszczyzny czołowej (tyłozgryzy, przodozgryzy), pionowe w stosunku do płaszczyzny poziomej (zgryz otwarty, głęboki, nadgryz) i poprzeczne w stosunku do płaszczyzny strzałkowej (zwężenie szczęk, zgryz krzyżowy, przewieszony, bocznie przemieszczenie żuchwy.

Nieprawidłowy zgryz

Może powstać z przyczyn pochodzenia wewnętrznego (np. dziedziczność, krzywica, choroby zakaźne). Może też być pochodzenia zewnętrznego i powstać przed urodzeniem, w czasie porodu i po urodzeniu.

Parafunkcje

Parafunkcje są nawykami czynnościowymi, prowadzącymi do nieprawidłowego kształtowania wałów dziąsłowych i łuków zębowych, do wad zgryzu, zaburzeń tkanek przyzębia, nadmiernego starcia zębów.

Postacie parafunkcji to:

  • zaciskanie zębów,
  • przygryzanie warg,
  • policzków, dziąsła i języka,
  • ssania palców, języka,
  • obgryzania paznokci.

Zapobieganie

Powinno dotyczyć dzieci w wieku niemowlęcym, przedszkolnym i szkolnym. Chodzi o sposób ułożenia dzieci w czasie snu, karmienia. Należy także zwrócić uwagę na prawidłowe połykanie, gryzienie twardych pokarmów, na jakość i ilość pożywienia, oddychanie przez nos. W profilaktyce ortodontycznej dużą rolę odgrywa prawidłowość zabiegów higienicznych, wczesne leczenie próchnicy i jej zapobieganie. dotyczy to także wszelkiego rodzaju aparatów ortodontycznych, które kilka razy dziennie powinny być czyszczone.

Zapalenia błony śluzowej

Błona śluzowa jamy ustnej jest stale narażona na działanie różnego rodzaju bodźców drażniących. Mogą to być urazy mechaniczne w czasie żucia, fizyczne, cieplne lub chemiczne, związane ze spożywaniem potraw. Te wszystkie czynniki powodują powstawanie stanów zapalnych, nadżerek, owrzodzeń, zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Zmianom na błonie śluzowej jamy ustnej towarzyszą następujące objawy: pieczenie samoistne lub pod wpływem bodźców, najczęściej przy spożywaniu ostrych i kwaśnych pokarmów, ból, świąd, zaburzenia w wydzielaniu śliny.

Pierwsza pomoc

Może polegać na płukaniu jamy ustnej naparami szałwii, rumianku, siemienia lnianego. Jeżeli w ciągu 2-3 dni dolegliwości błony śluzowej nie ustąpią, należy zwrócić się do lekarza stomatologa.

Uzyskaj szybkA pomoc

Skontaktuj się z nami.

Badanie stanu zdrowia

Pomagamy pacjentom zidentyfikować przyczyny ich bólu zęba oraz uzyskać wskazówki dotyczące postępowania w zależności od rodzaju bólu.

Pierwsza wizyta

Jak przygotować się do pierwszej wizyty w naszym centrum?

Dni wolne od pracy

Sprawdź w jakich dniach jesteśmy niedostępni.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli chcesz uzyskać informacji o regułach przetwarzania Twoich danych zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności.