...

Zapraszamy

od poniedziałku do piątku od 10:00 do 20:00

Lokalizacja i Adres

ul. Dolnobrzeska 46c/2/LU, 54-072 Wrocław

Nasza Infolinia & Rejestracja

Tel: 71 361 90 36 / SMS: 570 444 477

Kiedy pierwsze zęby - radosne niemowlę trzymające się rąk dorosłego, przygotowując się do pokazania pierwszych zębów

Wszystko, co musisz wiedzieć o pierwszych ząbkach Twojego dziecka

Zęby mleczne

Wprowadzenie

Zęby mleczne, czasowe – jest to pierwsze pokolenie zębów.

Zęby mleczne człowieka rosną od szóstego (pod koniec) do trzydziestego miesiąca życia. Jest ich razem dwadzieścia (po dziesięć w szczęce i w żuchwie), przy czym w uzębieniu mlecznym nie ma zębów przedtrzonowych. Ze względu na kształt koron i korzeni oraz wykonywaną czynność zęby mleczne dzielą się na trzy grupy: w połowie każdej szczęki są wtedy dwa siekacze, jeden kieł i dwa trzonowce. Ich wypadanie następuje w okresie między szóstym, a trzynastym rokiem życia. Pomiędzy szóstym, a jedenastym-dwunastym rokiem w jamie ustnej znajdują się zarówno zęby mleczne, jak i stałe. Niekiedy zęby mleczne zostają na całe życie.

Liczba i rodzaje zębów mlecznych

ZębyZ każdej stronyW każdym łuku zębowymRazem w szczęce górnej i dolnej
Siekacze248
Kły124
Trzonowce248
Razem51020
Tab. Liczba zębów mlecznych

Zdrowie zębów mlecznych

Zęby mleczne, tak jak zęby stałe, mogą zostać zaatakowane przez próchnicę, która nie leczona prowadzi do przykrych i bolesnych stanów zapalnych miazgi. U małych pacjentów proces próchnicowy może przebiegać niezwykle gwałtownie. Przyczyna próchnicy najczęściej tkwi w błędach dietetycznych i pielęgnacyjnych, jakie zazwyczaj popełniają rodzice. Odmienna budowa anatomiczna i histologiczna oraz słaba mineralizacja twardych tkanek zęba powoduje, że należy wykazać szczególną troskę o świeżo wyrznięte zęby mleczne i stałe.

Próchnica w zębach mlecznych

Wśród odmian próchnicy w zębach mlecznych wyróżniamy: próchnicę butelkową, która jest spowodowana pozostawianiem dziecka na noc z butelką zawierającą słodkie napoje. Prowadzi do bardzo szybkiego zniszczenia koron zębów. Podobny problem spotykamy w próchnicy okrężnej. Występuje ona w okolicy szyjek zębowych. W wyniku działania bakterii beztlenowych zęby zostają objęte próchnicą na wysokości dziąsła. Prowadzi to do odłamania całej korony zęba i jego obumarcia, po którym pojawiają się: zgorzelinowy rozpad miazgi, stany zapalne dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej.

Uzyskaj szybkA pomoc

Skontaktuj się z nami.

Badanie stanu zdrowia

Pomagamy pacjentom zidentyfikować przyczyny ich bólu zęba oraz uzyskać wskazówki dotyczące postępowania w zależności od rodzaju bólu.

Pierwsza wizyta

Jak przygotować się do pierwszej wizyty w naszym centrum?

Dni wolne od pracy

Sprawdź w jakich dniach jesteśmy niedostępni.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli chcesz uzyskać informacji o regułach przetwarzania Twoich danych zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności.