...

Zapraszamy

od poniedziałku do piątku od 10:00 do 20:00

Lokalizacja i Adres

ul. Dolnobrzeska 46c/2/LU, 54-072 Wrocław

Nasza Infolinia & Rejestracja

Tel: 71 361 90 36 / SMS: 570 444 477

Próchnica Zębów - Dentystka w niebieskich rękawiczkach trzymająca narzędzia stomatologiczne, gotowa do leczenia próchnicy zębów

Dlaczego powstaje próchnica i jaki jest jej przebieg?

Dlaczego powstaje próchnica?

Kilka minut po myciu zębów bakterie zaczynają ponownie zasiedlać zęby. Po jedzeniu pokarmu, na zębach pojawia się osad nazwany płytką nazębną. Jest to miękki osad, który przylega ściśle do zębów i ma biało-żółtawą barwę podobną do szkliwa. Bakterie, które znajdują się w płytce nazębnej, czekają na dostarczenie pożywienia, które następnie przetwarzają na kwasy. Te kwasy zmieniają pH w jamie ustnej, a powtarzające się spadki pH prowadzą do osłabienia szkliwa i inicjują proces próchnicowy. Obrona antybakteryjna zaczyna się od śliny, która przyspiesza usuwanie resztek pokarmowych z jamy ustnej i zwiększa odporność szkliwa na rozpuszczenia przez kwasy. Oczyszczanie zębów jest jednak najważniejszym czynnikiem w walce z płytką nazębną i bakteriami. Powierzchnia zębów nie jest gładka, a istnieją na niej bruzdy i dołki, które sprzyjają zaleganiu płytki nazębnej, a co za tym idzie bakterii, co przyspiesza proces próchnicowy. Czyszczenie powierzchni zębów, zwłaszcza tych na styku dwóch zębów, może być trudne, a ich oczyszczenie jest możliwe wyłącznie przy użyciu nici dentystycznej. Pierwszym objawem próchnicy jest matowa, biała plama, którą można zauważyć gołym okiem. Czasami ta plama staje się brązowa na skutek wniknięcia barwników z pożywienia. Zauważenie takich zmian we wczesnym etapie rozwoju próchnicy i podjęcie odpowiednich działań może zatrzymać proces lub nawet całkowicie cofnąć zmiany, natomiast ich zlekceważenie może prowadzić do odłamania się powierzchni szkliwa i powstania ubytku.

Przebieg leczenia próchnicy

Próchnica zębów - usuwanie zmienionej próchnicowo tkanki zęba w przygotowaniu do wypełnienia

Usunięcie zmienionej próchnicowo tkanki

Nasi stomatolodzy wykonują różne procedury w zależności od głębokości próchnicy w zębie. W początkowym stadium, kiedy pojawia się biała plama, nie zawsze jest konieczne borowanie szkliwa. Jednak w przypadku, gdy próchnica dotarła do szkliwa, zębiny lub miazgi, konieczne jest usunięcie zmienionej tkanki i zastąpienie jej materiałem światłoutwardzalnym, np. kompozytem. W przypadku znacznego uszkodzenia miazgi może być potrzebne leczenie kanałowe.

Próchnica zębów - zabieg leczenia próchnicy z użyciem koferdamu dla izolacji i ochrony zęba

Utrzymanie pola zabiegowego w suchym stanie

Po przeprowadzeniu usuwania zmienionej tkanki, stomatolog stosuje koferdam, aby izolować leczony ząb od pozostałych i od śliny. Utrzymanie pola zabiegowego w suchym stanie jest kluczowe dla uzyskania trwałego wypełnienia. Następnie, w zależności od stopnia utraconych tkanek, stomatolog zakłada formówkę. Ten krok jest szczególnie ważny w przypadku, gdy ubytek obejmuje powierzchnię styczną pomiędzy zębami, ponieważ odbudowanie punktu styczności jest kluczowe dla zapobieżenia gromadzeniu się jedzenia i podrażnienia dziąseł.

Próchnica zębów - proces wytrawiania zęba niebieskim żelem

Wytrawianie zęba

Po przystosowaniu formówki do zęba, stomatolog przystępuje do aplikacji wypełnienia. Aby zapewnić lepsze połączenie materiału wypełniającego z powierzchnią zęba, ząb jest najpierw wytrawiony (poprzez zastosowanie niebieskiego żelu), co powoduje, że tkanki stają się białe. Następnie na powierzchnię nakładana jest żywica łącząca, która jest wmasowywana i utwardzana. Dopiero na tak przygotowaną powierzchnię można nałożyć materiał kompozytowy.

Próchnica zębów - zbliżenie na ząb który został wygładzony i wypolerowany.

Polerowanie zęba

Po przeprowadzeniu odpowiedniego modelowania powierzchni zęba i jego utwardzeniu, stomatolog usuwa formówkę oraz koferdam, a następnie sprawdza, czy ząb nie jest zbyt wysoki w zgryzie. Po dokładnym dostosowaniu, ząb zostaje wygładzony i wypolerowany.

Uzyskaj szybkA pomoc

Skontaktuj się z nami.

Badanie stanu zdrowia

Pomagamy pacjentom zidentyfikować przyczyny ich bólu zęba oraz uzyskać wskazówki dotyczące postępowania w zależności od rodzaju bólu.

Pierwsza wizyta

Jak przygotować się do pierwszej wizyty w naszym centrum?

Dni wolne od pracy

Sprawdź w jakich dniach jesteśmy niedostępni.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli chcesz uzyskać informacji o regułach przetwarzania Twoich danych zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności.