...

Zapraszamy

od poniedziałku do piątku od 10:00 do 20:00

Lokalizacja i Adres

ul. Dolnobrzeska 46c/2/LU, 54-072 Wrocław

Nasza Infolinia & Rejestracja

Tel: 71 361 90 36 / SMS: 570 444 477

Ząbkowanie - uśmiechnięte niemowlę gryzące koc podczas ząbkowania, ważny etap w rozwoju dziecka

Ząbkowanie i zaburzenia ząbkowania

Co to jest ząbkowanie?

Ząbkowanie – proces wyrzynania się zębów mlecznych u dzieci.

Okres ząbkowania jest bardzo bolesny dla dziecka. Przyczyniają się do tego rozpulchnione dziąsła, stan zapalny, kłopoty ze snem czy gorączka.

Fazy ząbkowania

  • przederupcyjna: kształtowanie się korony zębowej niewidocznego zęba,
  • przedfunkcyjna: od pojawienia się zęba do połączenia z zębem drugiej szczęki, wytworzenie korzenia i kieszonki zębowej,
  • funkcyjna: ukończenie kształtowania korzenia i kieszonki dziąsłowej.

Zęby mleczne zaczynają wyrzynanie ok. 6 miesiąca życia dziecka. Do 9 miesiąca wyrasta 8 siekaczy, między 14 – 20 pierwsze zęby trzonowe, a w okresie 24-30 miesięcy życia drugie zęby trzonowe. Zwykle pierwsze wyrastają zęby dolne, a później odpowiednie zęby górne.

Ząbkowanie łączy się z następującymi objawami: rozpulchnieniem dziąseł, obfitym ślinieniem, nierzadko stanem podgorączkowym. Zdarzają się biegunki, zaparcia, wymioty lub wysypka na skórze. Zachodzą zmiany w zachowaniu: zaburzenia snu, niepokój i podrażnienie, osłabienie apetytu. Dziecko wkłada do ust różne przedmioty w zasięgu rąk, co wiąże się z ryzykiem wystąpienia stanu zapalnego jamy ustnej.

Jak ulżyć dziecku w ząbkowaniu

Malcowi można ulżyć na kilka sposobów, między innymi podsuwając dziecku gryzaczek wypełniony wodą, uprzednio schłodzony w lodówce. 

Ulgę rozpulchnionym dziąsłom przyniesie również masowanie ich zmoczoną w zimnej wodzie tetrową pieluszką bądź przemywanie ich naparem z koszyczków rumianku. Pozytywne efekty przynosi również stosowanie żeli przeciwbólowych oraz uspokajającego smoczka, z miękkimi wypustkami masującymi dziąsła. W okresie ząbkowania istotne jest zapewnienie dziecku poczucia bezpieczeństwa i otaczanie jo czułością. Ciepło mamy, wyciszy dziecko i je uspokoi.

Uzyskaj szybkA pomoc

Skontaktuj się z nami.

Badanie stanu zdrowia

Pomagamy pacjentom zidentyfikować przyczyny ich bólu zęba oraz uzyskać wskazówki dotyczące postępowania w zależności od rodzaju bólu.

Pierwsza wizyta

Jak przygotować się do pierwszej wizyty w naszym centrum?

Dni wolne od pracy

Sprawdź w jakich dniach jesteśmy niedostępni.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli chcesz uzyskać informacji o regułach przetwarzania Twoich danych zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności.