Zapraszamy

od poniedziałku do piątku od 10:00 do 20:00

Lokalizacja i Adres

ul. Dolnobrzeska 46c/2/LU, 54-072 Wrocław

Nasza Infolinia & Rejestracja

Tel: 71 361 90 36 / SMS: 570 444 477

Protetyka

Czym zajmuje się protetyka stomatologiczna?

Protetyka stomatologiczna to specjalizacja w stomatologii, która koncentruje się na rekonstrukcji braków zębowych wynikłych na skutek choroby (np. próchnicy) lub innego rodzaju uszkodzenia zębów za pomocą uzupełnień protetycznych. Ta dziedzina podejmuje wyzwania związane z odtwarzaniem naturalnej struktury, kształtu, koloru i funkcji zębów, aby jak najlepiej naśladować naturalne warunki jamy ustnej przed utratą lub uszkodzeniem zębów.

Protetyka stomatologiczna obejmuje szeroki zakres usług, takich jak korony i mosty, protezy całkowite lub częściowe, implanty oraz licówki. Ponadto, protetyka stomatologiczna często współpracuje z innymi dziedzinami stomatologii, takimi jak endodoncja, periodontologia, ortodoncja i stomatologia zachowawcza, aby zapewnić kompleksowe leczenie, które uwzględnia wszystkie aspekty zdrowia jamy ustnej pacjenta.

Cennik

Nasza oferta
PROCEDURY I ZABIEGI CENA
Wkład koronowo-korzeniowy indywidualny | Pojedynczy | Składany 350zł | 400zł
Korona porcelanowa na metalu CrNi 950zł
Korona porcelanowa na metalu bez Ni 1000zł
Korona pełnoceramiczna / licówka EMAX 1800zł
Korona porcelanowa na cyrkonie 1600zł
Szklane podparcie ZX27 w moście 1200zł
Mikroproteza | 1 ząb | 2 zęby 500zł | 650zł
Proteza częściowa | do 6 zębów | powyżej 6 zębów 800zł | 1000zł
Proteza szkieletowa 2000zł
Proteza całkowita od 1000zł
Szynoproteza 2000zł
Zęby kompozytowe od 600zł
Płytka relaksacyjna 350zł
Most adhezyjny (1 punkt) 1700zł
Korona napalana na bazie złota od 1000zł
Inlay/onlay kompozytowy 800zł
Naprawa protezy 200zł
Podścielenie protezy 350zł
Licowanie klamry w protezie szkieletowej 100zł
Dostosowanie zęba do protezy | kolejny element 300 zł | + 50zł

Prace kombinowane z zastosowaniem frezotechniki, galwanotechniki z użyciem gotowych elementów retencyjnych typu zasuwa, zatrzask, rygiel, teleskop według indywidualnej kalkulacji po konsultacji protetycznej. Wykonujemy prace protetyczne na bazie metali półszlachetnych i szlachetnych.

Najczęściej zadawane pytania

Zaniedbanie odbudowy braku zębowego prowadzi do:

  • Degradacji kości szczękowej,
  • Przesuwania się i przechylania sąsiednich oraz przeciwnie umieszczonych zębów w stronę wolnej przestrzeni,
  • Rozwoju chorób dziąseł i przyzębia,
  • Problemów z efektywnym żuciem pokarmów,
  • Zmian w konturach twarzy.

Protezy stałe są trwale osadzone w jamie ustnej pacjenta i nie istnieje możliwość samodzielnego usunięcia ich przez pacjenta. Tylko dentysta jest w stanie wykonać tę procedurę w swoim gabinecie.

W ramach stałych protez, wyróżniamy:

  • Wkłady koronowo-korzeniowe: Są one zalecane dla silnie uszkodzonych zębów, gdzie często po obróbce twardych tkanek zęba, pozostaje jedynie korzeń.
  • Korony protetyczne: Jest to stałe uzupełnienie protetyczne, które jest cementowane trwale w jamie ustnej pacjenta, przypominające swoim wyglądem małą czapeczkę. Korona protetyczna całkowicie pokrywa uszkodzony ząb, poprawiając jego wygląd oraz kształt. Kolor korony jest dostosowywany do koloru pozostałych naturalnych zębów pacjenta

Wkłady koronowo-korzeniowe stanowią zalecaną opcję dla zębów, które zostały znacznie zniszczone, tak że po obróbce twardych tkanek zęba, często pozostaje jedynie korzeń.

Wkład koronowo-korzeniowy składa się z dwóch elementów:

  • Część korzeniowa – jak nazwa sugeruje, jest umocowana w kanale korzenia zęba, tworząc podstawę dla przyszłej korony.
  • Część koronowa – wystaje ponad powierzchnię korzenia i to na niej zostanie osadzona finalna korona.

 

Wkłady koronowo-korzeniowe mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak metal, złoto, czy włókno szklane. Wybór materiału dla wkładu koronowo-korzeniowego jest dokonywany przez lekarza, który bierze pod uwagę indywidualne warunki panujące w jamie ustnej pacjenta.

Korona protetyczna jest trwałym uzupełnieniem protetycznym, które przypomina wyglądem czapeczkę. Ta stała struktura w pełni pokrywa uszkodzony ząb, poprawiając jego wygląd i kształt. Kolor korony jest dostosowywany do barwy naturalnych zębów pacjenta.

Rozróżniamy trzy główne typy koron protetycznych, które różnią się materiałem używanym do wykonania podbudowy:

  • Korona na podbudowie metalowej: Jest to najpopularniejszy typ korony ze względu na przystępną cenę. Wykonane z metali, te korony są odporne na siły żucia, co czyni je odpowiednimi dla zębów bocznych.
  • Korona na podbudowie cyrkonowej: Są polecane do odbudowy braków zębowych w odcinku przednim ze względu na ich estetykę.
  • Korona pełnoceramiczna: Tak jak korony na podbudowie cyrkonowej, są one bardziej estetyczne niż korony na podbudowie metalowej i stanowią doskonałe rozwiązanie dla zębów widocznych podczas uśmiechu.

Pierwszym krokiem powinno być umówienie się na konsultację z protetykiem. Specjalista ten, po dokładnej ocenie warunków panujących w Twojej jamie ustnej oraz po analizie zdjęć rentgenowskich, będzie mógł zaproponować najodpowiedniejsze rozwiązanie. Podczas tej konsultacji omówi również szacunkowe koszty całego zabiegu oraz szacunkowy czas potrzebny na realizację całego planu leczenia protetycznego.

Zabiegi protetyczne, takie jak szlifowanie zębów pod uzupełnienia, są przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym. Dzięki temu, pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu czy bólu podczas procesu.

Nawet pojedynczy brak zęba, jeśli nie jest odpowiednio odbudowany, może prowadzić do szeregów niekorzystnych konsekwencji. Może dojść do przechylania się zębów sąsiadujących w stronę pustej przestrzeni oraz przemieszczania się zębów położonych naprzeciwko braku. Dodatkowo, nieuzupełnione luki mogą prowadzić do zmian w stawach skroniowo-żuchwowych, zakłóceń w funkcjonowaniu przewodu pokarmowego, a nawet zmian w rysach twarzy. Co więcej, braki zębowe mogą wpływać na ograniczenie kontaktów towarzyskich, ze względu na zmniejszoną pewność siebie i komfort pacjenta.

Wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego wraz z koroną protetyczną zazwyczaj wymaga trzech wizyt.

  • Podczas pierwszej wizyty, lekarz protetyk przygotowuje korzeń zęba pod wkład i pobiera wycisk, który następnie wysyłany jest do laboratorium.
  • Na drugiej wizycie, technik dentystyczny cementuje wykonany wkład. Następnie, ząb jest szlifowany pod koronę protetyczną, która również jest tworzona w laboratorium. Ten proces odbywa się pod znieczuleniem, co gwarantuje całkowity brak bólu dla pacjenta. Po tej wizycie, ząb może być tymczasowo zabezpieczony koroną wykonaną z kompozytu. Ta tymczasowa korona zapewnia pacjentowi komfort, chroni oszlifowany ząb i maskuje fakt, że jest on w trakcie leczenia protetycznego.
  • Trzecia wizyta polega na cementowaniu gotowej korony, po uprzednim zaakceptowaniu jej przez pacjenta i sprawdzeniu jej szczelności przez protetyka.

 

Jeśli chodzi o koronę na implancie, jest ona wykonywana około 3-6 miesięcy po wszczepieniu implantu. Może być przykręcana lub cementowana i jej wykonanie również wymaga dwóch wizyt.

  • Podczas pierwszej wizyty, lekarz protetyk pobiera wyciski. W tym celu odkręca śruby gojące i przykręca transfery wyciskowe, które określają pozycję implantu na modelu wytworzonym w pracowni protetycznej. Po umieszczeniu transferów, wycisk jest wysyłany do pracowni.
  • Na kolejnej wizycie, protetyk przykręca do implantów łączniki, sprawdza dopasowanie, kształt i kolor przyszłych koron. Jeżeli wszystko jest w porządku i pacjent akceptuje pracę, korona jest trwale umieszczana w jamie ustnej.

Z naszego bloga

Proteza na implantach
Implantologia

Proteza na implantach: koszt, zalety i kiedy warto zainwestować?

Co to jest Proteza na Implantach? Proteza na implantach to proteza zębowa, która jest trwale mocowana do implantów zainstalowanych w kości szczęki lub żuchwy.
Proteza szkieletowa - Dobry stomatolog prezentuje protezę szkieletową.
Protetyka

Proteza szkieletowa – czym jest i kiedy może być potrzebna?

Proteza szkieletowa jest formą protezy ruchomej, co oznacza, że nie jest trwale przymocowana w jamie ustnej. Jest polecana dla osób posiadających własne zęby lub ich część.
Uzyskaj szybkA pomoc

Skontaktuj się z nami.

Badanie stanu zdrowia

Pomagamy pacjentom zidentyfikować przyczyny ich bólu zęba oraz uzyskać wskazówki dotyczące postępowania w zależności od rodzaju bólu.

Pierwsza wizyta

Jak przygotować się do pierwszej wizyty w naszym centrum?

Dni wolne od pracy

Sprawdź w jakich dniach jesteśmy niedostępni.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli chcesz uzyskać informacji o regułach przetwarzania Twoich danych zapoznaj się z naszą Polityką Prywatności.